2016 Regional High School Art Show winners announced

2016 Regional High School Art Show winners announced

2017-11-28T12:53:12+00:00March 8th, 2016|Art Show, Awards and Accolades, Events|
  • 2016 Regional High School Art Show winners announced

March 8, 2016 – The Southwest Washington Regional High School Art Show has named the award recipients for 2016. The show received a record 267 entries from 223 students at 26 high schools across 17 districts. There were a total of 45 pieces given awards, 19 of which will move on to the state art show at OSPI in Olympia.

Pieces were scored anonymously by a panel of four judges–all art professionals or art teachers outside the region–based on four categories: Originality, Composition, Technique and Emotion. The scores were then tallied and awards were determined, based on the total number of pieces submitted.

In addition to the Art Show awards, seven students received scholarships from two colleges: Central Washington University and the Oregon College of Art & Craft.

The awards and scholarships will be presented at the Gallery Opening and Award Ceremony on Tuesday, March 15 at the ESD 112 main office in Vancouver. The gallery opens at 5 p.m. and the ceremony starts at 6 p.m. The art will remain on display through March 31.

For more information, contact Art Show Coordinators Jodi Thomas or Melissa Burt.


2016 Award Winners

Regional Award Winners

Madison Anderson “A New Beginning”
Mark Morris High School, Longview Public  Schools

Christine Avdeyer “Ant by the Sea Shore”
Prairie High School, Battle Ground Public Schools

Quinn Beatty “Three Piece Thrown Vase”
Mountain View High School, Evergreen Public Schools

Justine Choi “Modern Civil War Soldier”
Mountain View High School, Evergreen Public Schools

Alyssa Danis “Heart is With the Old”
HeLa High School, Evergreen Public  Schools

Connor Emlen-Petterson “The Improbable Fisherman”
Wahkiakum High School, Wahkiakum School District

Natalie Farness “The Unsung Hero”
Vancouver School of Arts & Academics, Vancouver Public Schools

Linda Fortner “Dynamic Line”
Heritage High School, Evergreen Public Schools

Bret Herriges “Ripped Edge Bowl”
Kelso High School, Kelso School District

Evan Howard “Meteor”
Vancouver School of Arts & Academics, Vancouver Public Schools

Sara Litt “Glitch”
Mountain View High School, Evergreen Public Schools

Mariah McDonald “73 Year Phase”
Fort Vancouver High School, Vancouver Public  Schools

Rebecca Phillips “Dimensions“
Union High School, Evergreen Public Schools

Storm Reid “Major”
Kelso High School, Kelso School District

Maria Schaljo “Submerged”
Vancouver School of Arts & Academics, Vancouver Public Schools

Lindsey Stockton “Happy Things Don’t Catch on Fire”
Prairie High School, Battle Ground Public Schools

Jake Thompson “Interstellar”
Union High School, Evergreen Public Schools

Justin Wharton “Holiday Portrait (Savannah)”
Columbia High School, White Salmon Valley School District

Cassi Williams “Knees and Toes”
Vancouver School of Arts & Academics, Vancouver Public Schools

ESD 112 Award Winners

Alex Charley “The Greatest Adidas Commercial”
Heritage High School, Evergreen Public Schools

Emily Coy “Hazel Eyes”
Mark Morris High School, Longview Public Schools

Betsaida Flores “Alpha”
Kelso High School, Kelso School District

Bailey Morris “Fire Trail”
Union High School, Evergreen Public Schools

Madeleine Newton “Messy Sink”
Vancouver School of Arts & Academics, Vancouver Public Schools

Madeline Pavia “Influence”
Camas High School, Camas School District

Derek Phan “Exposed”
HeLa High School, Evergreen Public Schools

Rebecca Phillips “Escape“
Union High School, Evergreen Public Schools

Storm Reid “Eye of the Storm”
Kelso High School, Kelso School District

Jake Thompson “Solstice”
Union High School, Evergreen Public Schools

SMALL SCHOOL AWARD WINNER:

Preston Danberg “Whatchamacallit!”
King’s Way Christian High School

MERRY CAMMACK STAFF CHOICE AWARD WINNER:

Danielle Evans “Psychedelia”
Kelso High School, Kelso School District

Honorable Mention Award Winners

Nick Bakh “Julia”
Heritage High School, Evergreen Public Schools

Katelyn Brandenburg “Repeat Dance”
Kelso High School, Kelso School District

Keaton Bruce “Kady and Keaton”
Kelso High School, Kelso School District

Malynne Castro “Miakoda (Power of the Moon)”
Kelso High School, Kelso School District

Justine Choi “Untitled”
Mountain View High School, Evergreen Public Schools

Kaitlin Hyland “Untitled”
Mountain View High School, Evergreen Public Schools

Emma Lease “Symmetry Afloat“
Kelso High School, Kelso School District

Tea Mikadze “Final Countdown”
R.A. Long High School, Longview Public Schools

Annika Noreus “Golden Pear”
Hockinson High School, Hockinson School District

Anna Roche “Flower“
Camas High School, Camas School District

Jory Smith “Ferdie“
Mountain View High School, Evergreen Public Schools

Becky Windom “Breaking Down”
Lyle Secondary School, Lyle School District

Deborah Yang “Untitled”
Mountain View High School, Evergreen Public Schools

Mary Yang “Untitled”
Mountain View High School, Evergreen Public Schools

College Scholarship Winners

Central Washington University $1,000 Scholarships:

Nick Bakh “Julia”
Heritage High School, Evergreen Public Schools

Keaton Bruce “Kady and Keaton”
Kelso High School, Kelso School District

Zoie Bryant “Wolverine”
Hockinson High School, Hockinson School District

Emily Coy “Hazel Eyes”
Mark Morris High School, Longview Public Schools

Storm Reid “Major”
Kelso High School, Kelso School District

Central Washington University $2,000 Scholarship:

Rosaline Mayfield “Water”
Ridgefield High School, Ridgefield School District

Oregon College of Art and Craft Scholarships:
$5,000 annually, $20,000 total

Nick Bakh “Julia”
Heritage High School, Evergreen Public Schools

Connor Emlen-Petterson “The Improbable Fisherman”
Wahkiakum High School, Wahkiakum School District